Jean Baptiste Camille CorotJean Baptiste Camille Corot Fransız Realist Ressam.
 
Sanatçı 1796'da Paris'te doğdu. Aynı şehirde ressam Machollo'nun yanında öğrenim gördü. Daha sonra (1822) Paris'te Victor Bertin'in atölyesine girdi. Tabiat manzaraları çalıştı. Ardından kuzey Fransada, Normandiya'da, Fantainebleau ormanında, Ville'd Avray'da çalıştı. Bu gün Louvre müzesinde bulunan, 1825'te yaptığı kendi portresinden de anlaşılacağı gibi Corot'un kişiliği o sıralarda şekillenmeye başlamıştı.
 
Corot 1825-1828 arası İtalyada bulundu. 1881 devlet sergisine İtalya'da başlanılmış, atölyede bitirilmiş birkaç peyzajla katıldı, 1833 sergisinde teşhir ettiği Fontainebleau Ormanından Bir Manzara adlı tablosu ikincilik madalyasını kazandı, bundan sonra Corot, Soissons şehrinde kaldığı süre içinde ressam Grandjean ile tanıştı, onunla sıkı bir dostluk kurdu. İkinci İtalya gezisini bu arkadaşıyla yaptı. 1834 yılı Haziranında ilkin Cenova'da sonra Toscana bölgesinde çalıştı. Burada meydana getirdiği Volterra peyzajlarında, sanatına, tekniğine tam bir hakimiyet görülür. 
 
1840 yılında Küçük Çoban tablosu devlet tarafından satın alındı (Metz müzesi ). Boudelaire, Theophile Gautier, Champfleury gibi ünlü yazarlar Corot'yu öven incelemeler yayımladılar. Corot 1856'da Villed Avray kilisesi için dört büyük duvar resmi yaptı. Çok iyi kalpli eli açık cömert bir insandı. Bazı değersiz veya başarısız ressam arkadaşlarının tablolarınını düzelterek imzalardı. Bu eserler Corot'un tabloları diye satılırdı. Yoksulluk içinde bulunan karikatür ustası Daumier'ye Anvers' de bir ev satın aldı. Kocasının ölümünden sonra parasız kalan Millet'nin eşine yardım etti.
1