Kanvas Tablo Nedir?

 

Kanvas, İngilizce tuval anlamına gelen canvas kelimesinin türkçe okunuş karşılığıdır. Sanat literatüründe ve baskı ürünler piyasasında kanvas, canvas, tuval kelimeleri yan yana ve sıkça kullanılmakta ve kavram karışıklığına neden olmaktadır. Sanat literatürümüzde canvas / kanvas kelimesinden ziyade fransızca kökenli (toile) tuval kelimesi daha hakim ve yaygındır. Orijinal sanat eserlerinin bilgi kısımlarında teknik özellikleri belirtilirken tuval üzerine yağlıboya, tuval üzerine akrilik ve/veya tuval üzerine karışık teknik olarak tarif edildiğini görürsünüz. Dolayısı ile sanatsal ve el işi olarak tuval bezi üzerine hazırlanan çalışmalar tuval üzerine ... ibaresi ile tarif edilir. Bunun dışındaki tarifler gereksiz yere kafa karışıklığı yaratmaktadır.

 

Kanvas / canvas kelimeleri ise ülkemiz literatüründe çoğunlukla dijital baskı alanları ile özdeş olan kelimelerdir ve kullanım tarihi 90'lı yıllara ancak uzanır. Kullanım elverişliliğini sağlayan ise poster kelimesinin sadece kağıt ve türevleri üzerine yapılan baskıları ifade etmesi nedeniyledir. Dijital baskı makinelerinin gelişmesi ve çok farklı materyaller üzerine baskı yapılabilmesi, tuval bezi türevleri üzerine de baskı yapılabilmesini mümkün kılmıştır. Bu durum, tuval bezi üzerine yapılan baskıları kağıt türevleri üzerine basımı ifade eden poster kelimesinden ayrıştırmayı zorunlu kılmıştır. Kanvas Baskı ve/veya canvas baskı kelimesi böylece gündeme gelmiş ve halen kullanımı sürmektedir.

 

Kanvas Tablo Nasıl Hazırlanır?

 

Nitelikli ve kaliteli bir kanvas baskının olmazsa olmaz en önemli şartı baskıya uygun boyutta ve yüksek çözünürlükte dijital görsellerdir. İyi bir baskı ekipmanına ve teknolojik alt yapıya sahip olsanız da iyi görselleriniz yoksa başarılı sonuç alamazsınız. CANVASTAR olarak bu konuda 30 yıla yaklaşan bir deneyime sahibiz. Hem nitelikli fotoğraf sanatçılarıyla çalışarak baskıya konu olacak görsellerimizin çekimlerini yaptık, hem de yurtdışındaki kuruluşlarla işbirliği yaparak yüksek kalitedeki görselleri portföyümüze ilave ettik. Her biri tek tek özenle seçilmiş olan kanvas tablo çeşitlerimize yukarıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

 

Baskıya hazırlık önce dijital ortamda görselleri edit edip, baskı için talep edilen boyutlara uygun hale getirmekle başlar. Baskıya hazır hale gelen görsel dosyası rulo halde konuşlanmış tuvali barındıran büyük yazıcıya gönderilir. Bu aşamada dikkat edilecek husus boyayı yüzeye iyice sabitleyebilecek kaliteli bir tuvale sahip olmanız gerekir. Eğer tuvaliniz pamuklu ve homojen bir yüzeye sahip değilse baskınız bir müddet sonra renk atma ve dökülme gibi sorunlarla karşılaşacaktır. Özellikle sentetik maddelerden üretilmiş tuval benzeri malzemelerden kaçınmanız gerekir.

 

Ayrıca baskı kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden birisi orijinal kartuş kullanmaktır. Piyasada açık satılan dolma kartuşlar bulunmaktadır. Bu mürekkeplerle yapılan baskılar hem ışığa karşı dayanıklılığı hem de renk değerleri açısından fevkalade büyük sorunlar yaşatmaktadır.

 

Özetle iyi bir baskının en önemli kuralı yüksek kalitede ve orijinal malzemeler kullanmaktır....

 

 

Baskısı tamamlanan tuval dikkatli bir şekilde kesilip kıvrılması ve katlanmasına izin verilmeden kurumaya yatırılır. Kuruması tamamladıktan sonra özel bir karışımla hazırlanan koruyucu yüzey katmanı sürülür. Bu işlem yumuşak ruloyla yapılmalı ve yüzeye homojen bir şekilde yayılması sağlanmalıdır. Aksi takdirde, yüzeyde göz yanıltıcı izler oluşacak ve tablonun değişik duruş pozisyonlarında istenmeyen yansımalar oluşturacaktır. Yüzey koruması yapılan kanvas baskımız kurumaya ve dinlenmeye bırakılacaktır.

 

 

Bu sürede baskımızın ahşap şasisi hazırlanmalıdır. İyi kurutulmuş ahşap profillerden baskıların yüzey ebatlarına uygun olarak kesilip ahşap şasiler çakılıp gerilmeye hazır hale getirilir. Kuruması tamamlanan tuvaller dikkatli bir şekilde ahşap şasiye gerilir ve asma teli monte edilir. Asıldığı duvarda iz bırakmaması için telin monte edildiği noktalar küçük tuval parçalarıyla kapatılarak koruma sağlanır.

 

 

Paketleme aşaması da önemli bir aşamadır. Kargoların transferi esnasında her türlü olası darbeye mukavemet edecek şekilde paketlenmelidir. Bunun için her iki yüzey de strafor parçalarıyla koruma altına alınıp ürünümüze sabitlenir. Daha sonra yüzey komple havalı naylon ile sarılır ve kargoya teslim edilir.

 

 

Tablomuz sanatsever müşterimizin evinde yerini almaya hazır....

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR