vittorio matteo corcos portresiVittorio Matteo Corcos İtalyan Ressam.
 
Sanatçı Yahudi bir ailenin ferdi olarak Livorno'da dünyaya geldi. Eğitimini Enrico Pollastrini altında Academy of Fine Arts of Florence'da aldı. 1878-79 yılları arasında Domenico Morelli'nin yanında çalıştı. Daha sonra Fransa'ya gitti ve orada Léon Bonnat ile tanıştı. Orada Goupil Gallery ile anlaşma yaptı. Dergi için resimler ve portre resimleri yaparak ek gelir elde etti. 1881-1886 yılları arasında eserleri Salon'da sık sık sergilendi.
 
1886 yılında orduya yazılmak için İtalya'ya döndü ve Floransa'ya yerleşti. Sonraları Katolik olmayı seçti. Floransa'nın entellektüel çevrelerinden arkadaşlar edindi ve Silvestro Lega, Giosue Carducci, Pietro Mascagni'nin portrelerini yaptı. 1900'den sonra Florentine Journal Il Marzocco için yazı yazdı. Aynı zamanda "Fanfulla della Domenica: Mademoiselle Leprince" adlı bir kısa hikayeler koleksiyonu yayınladı. 1904 yılında İmparator William II ve Alman monarşisinin diğer üyelerini resmetmek için Postdam'a gitti.
 
1916 yılında I. Dünya Savaşı sırasında oğlunu kaybetti. 1920'lerde Plinio Nomellini ve Ulvi Liegi birlikte Gruppo Labronico katıldı.
1