Thomas Eakins
Amerikalı Realist Ressam.
 
Sanatçı 1844 yılında Philadelphia'da doğdu. 1862'de Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi'ne kayıt oldu, Jefferson Medical College'da anatomi derslerine katıldı. Philadelphia'daki sanat koleksiyonlarını ve sergileri inceledi, pek çok sanatçıyla temasta bulundu. Fransa'da Ecole des Beaux-Arts'ta Jean-Leon Gerome'nin öğrencisi olarak üç yıllık eğitimini tamamladıktan sonra 1870 yılında Philadelphia'ya döndü.
 
 
Thomas Eakins, çevresini tasvir etme niyetinde olan iddialı, özgün bir genç sanatçı olarak, teknik becerisini göstermek için kendisine fırsatlar sağlayan, keyif aldığı aktiviteleri konu olarak benimsedi. Çocukluğundan beri atletik olan sanatçı pek çok resminde kendisini de kompozisyonlarına katmıştır. Çalışmak için Paris'e gittiğinde, Amerikan sanatının odağında olan manzara resminden, Avrupa akademilerinde favori olan figür resimlerine yönelen genç ressamların öncüsü oldu.
 
 
Eakins, bir yandan sporculara ve açık hava etkinliklerine hayranlığını dile getiren eserler hazırlarken bir yandan da kadınların ve çocukların görüntülerini, genellikle karakterlerini yansıtan uğraşlar içinde, sıcak bir ev ortamında ustaca betimliyordu.
Pennsylvania Akademisi'nde 1876'da ders vermeye başladı ve Akademi'yi Amerika'nın önde gelen sanat okulu haline getirdi. Antik heykellerin alçı kalıplarını model olarak kullanma geleneğini yıkarak canlı modelden anatomi ve çizim çalışmalarını başlattı. Ancak, öğretim yöntemleri, özellikle nü çalışmaları, bazı çevrelerde hoşnutsuzluk yaratıyordu.
 
 
Ocak 1886'da kız öğrencilerinin de bulunduğu bir sınıfta leğen kemiği hakkında ders verirken, Eakins kemiği model üzerinde göstermek için erkek modelin kuşağını biraz aralamıştı. Bu durum öğrencilerin ve ebeveynlerinin protestoları ile karşılandı. Bunun üzerine Eakins akademi kurulunun talebi üzerine istifa etmek zorunda kaldı. Ama ders vermek yaşamının önemli bir parçası haline gelmişti.

 

Ayrıntılı biyografi ve tüm eserleri için; istanbulsanatevi