Roger de la FresnayeRoger de la Fresnaye

 
Fransız Kübist Ressam.
 
Sanatçı 1885'de Le Mance'da aristokrat bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Eğitimi klasik temeldir ve 1903-1904 yılları arasında Paris'te Académie Julian ve 1904-1908'de École des Beaux-Arts'da yeğitim aldı. 1908'den itibaren Académie Ranson'da eğitim gördü. Bu eğitimlerin ortak etkisi, 1909'da Woman with Chrysanthemums adlı eserde görüldü. Bu eser, Les Nabis grubunun rüyasında görülen sembolist ambiyans ve stilistik karakterini göstermektedir.
 
1912'den 1914'e kadar d'Or sanatçı grubunun bir üyesi olarak kübizme bireysel bir tepki gösteriyordu ancak Georges Braque ve Pablo Picasso'dan etkilendi. Fakat eserleri daha dekoratif ve prizmatik renkleri olan Robert Delaunay'ın etkisine yakındı. Jacques Villon liderliğindeki orfist kübizmi savunan Puteaux Grubunun üyesi oldu. En ünlü eseri, Havanın Fethi, 1913, kendisini ve ağabeyi açık havada arka planda bir balon ile tasvir etmektedir.
 
La Fresnaye I. Dünya Savaşı sırasında Fransız Ordusu'na başvurdu ancak tüberküloz iolduğu anlaşılınca 1918'de taburcu edildi. Savaş sonrasında sağlığı hızla bozuldu. Bir iş üstlenmek için fiziksel enerjiyi asla bulamadı. Daha sonraki resimlerinde, doğrusal bir stil için kübist mekansal analizden vazgeçti. De la Fresnaye, 1925'te 40 yaşında Grasse'de öldü.