Richard Pousette Dart Amerikan Soyut Dışavurumcu Ressam ve Heykeltraş
Sanatçı 8 Haziran 1916'da Minnesota'da doğdu. 1918 yılında ailesiyle birlikte Valhalla, New York'a taşındı. Çocukluğu kültürel açıdan zengin bir çevrede geçti. Babası Nathaniel Pousette, bir ressam, koleksiyoner ve yazardı. Annesi Flora Dart, bir müzisyen, piyanist, ve şairdi. Ailesinin sanatçı kişilikleri Dart'ın erken yaşlarda sanata ilgi duymasını sağladı.
Pousette Dart, akademik sanat eğitimi almamasına rağmen, babasını resim yaparken izleyerek ve onunla sanat hakkında tartışarak dikkate değer bir bilgi birikimi elde etmişti. Scarborough-on-Hudson Lisesi'nden mezun olduktan sonra sanatçı kariyeri için Annandale-on-Hudson Bard Koleji'ne katıldı. Ailesi onu desteklemek için 1937'de Manhattan'a taşındı. Önceleri bir fotoğraf stüdyosunda çalışan sanatçı, daha sonra babasının arkadaşı olan heykeltıraş Paul Manship'in yardımcısı olarak çalıştı. 1939 yılında bu işi de bırakarak kendini tamamen resim ve heykele adadı.
Richard Pousette Dart, 1940 ve 50'li yıllarda etkin olan Soyut Dışavurumcu sanatın öncülerinden biriydi. Bu gruba etkin bağlılığına rağmen sanatsal özgünlüğünü korumak için 1951'de New York'u terk etmeyi seçti. Olağanüstü, derinlikli ve ışıklı resimleriyle kariyeri boyunca kararlılıkla özgünlüğünü korudu. Güçlü ikilikler, daire ve kareler, erkek ve evren, ruh ve beden, ışık ve madde, çalışmalarının merkezini oluşturuyordu. Sanatçı 1947'de kendini şöyle ifade ediyordu: "Benim için Boyama, dinamik bir denge ve yaşam bütünlüğüdür; gizemi aşan, ancak sağlam ve gerçek. "
New York avangard sanat dünyasında aktif olan Dart'ın erken dönem resimlerinde Kübizm, Biyomorfik Sürrealizm, Afrika ve Kızılderili sanatı Jungcu ve Freudyen teorilerinin etkisi görülür. 1941 yılında galerisinde ilk kişisel sergisini açan sanatçı daha sonra Mark Tobey ile birlikte Willard Galerisi'nde eserlerini sergiledi. 1944'te Peggy Guggenheim Sanat Galerisi'nde ardından da 1948'den 1967'ye kadar, Jackson Pollock, Barnett Newman, ve Mark Rothko'nun da eserlerini sergilediği yer olan Betty Parsons Galerisi'nde, düzenli olarak sergiler açtı.

 

ayrıntılı biyografinin devamı için; istanbul sanat evi

1