Max Ernst

 
Alman Dadaist, Sürrealist Ressam (1891-1976).
 
Sanatçı 1891 yılında Almanya, Brühl'de orta sınıf Katolik bir ailenin altı çocuğundan sonuncusu olarak doğdu. Sağır-dilsiz okulunda öğretmen olan amatör ressam babası ona resim sevgisini aşılamıştı. 1909'da Bonn Üniversitesi'ne giren Ernst, sanat ve bilim de dahil olmak üzere sanat tarihi, edebiyat, felsefe, psikoloji ve psikiyatri gibi çok yönlü disiplinlerde çalışmayı seçti. Bir sığınma evini ziyareti sırasında, zihinsel rahatsızlığı olan hastanın sanatı ile büyülendi. Daha sonra, August Macke ile görüşme imkanı bulan Ernst onunla yakın arkadaş oldu ve Macke'in sanat grubu Rheinischen Expressionisten'e katıldı.
 
Takip eden yıllarda, Pablo Picasso ve post-empresyonist Vincent Van Gogh ve Paul Gauguin gibi sanat efsanelerinin resim sergilerini gezme fırsatı buldu ve onların çalışmaları, sanata olan bakışını derinden etkiledi. 1914 yazında çalışmalarını tamamlayan Ernst, Birinci Dünya Savaşı'nın başlangıcında Alman ordusuna alındı ve hem Batı hem de Doğu cephesinde görev yaptı.
 
Ernst, 1918'de terhis edildikten sonra Köln'e geri döndü. 1919'da Münih'e gitti ve Paul Klee'yi ziyaret etti. Onun yanında, Scuola Metafizica sanat hareketini kuran ve sürrealizm üzerinde derin etkisi olan Giorgio de Chirico'nun resimlerini çalıştı. Aynı yıl, Max Ernst, Dada adlı nihilistik sanat hareketine katıldı ve ilk kolajını yaptı. Johannes Theodor Baargeld ile birlikte Köln'de bir Dada grubu kurdu. Daha sonra yakın arkadaşı Hans Arp da gruba katıldı. 1919 ve 1920'de Ernst, hiçbiri uzun süre ayakta kalmayan bir dizi dergi yayınladı. Ayrıca, bir dizi Dada sergisi düzenledi.
 
1920'de "Here Everything Is Floating" adlı fotomontajı hazırladı. 1921'de Ernst, Fransız şair Andre Breton ve Paul Eluard'la tanıştı. Ernst ve Eluard hayat boyu arkadaş oldular. Eluard, Ernst'in resim ve kolajlarını şiir kitabı Repetitions'ı betimlemek için satın aldı. 1922'de iki arkadaş "Les malher des immortels" adlı şiir ve kolaj kitabı çıkardı. Birçok eleştirmene göre, bu, sürrealist eserlerin otantik işbirliğinin en iyi örneklerindendir. 1923 yılında Paris'te Salon des Independants'ta ilk sergisini açtı.

 

Ayrıntılı biyografi ve sanatçının diğer eserleri için; istanbulsanatevi