Maurits Cornelis Escher Hollandalı Ressam ve Grafik Sanatçısı.
 
Sanatçı 1898 yılında Hollanda'nın Leeuwarden kentinde, bir inşaat mühendisinin dördüncü ve en küçük oğlu olarak dünyaya geldi. Aile, 5 yıl sonra Escher'in gençlik yıllarının çoğunu geçirdiği Arnhem'e taşındı. Liseyi bitirdikten sonra Haarlem'deki Mimarlık ve Dekoratif Sanatlar Okulu'na kaydoldu. Fakat daha bir hafta geçmişti ki babasına, grafik öğretmeni Samuel Jessurun de Mesquita'ya çizmelerini gösterdiğini ve öğretmeninin onu grafik sanatına yönlendirdiğini söyledi. Mimarlık yerine grafik sanatına devam edeceğini belirtti.
 
Okulu bitirdikten sonra, İtalya'ya bir tur gezisine çıktı. O sırada Jetta Umiker ile tanıştı ve 1924'te onunla evlendi. Çift Roma'ya yerleşti ve orada 1935'e kadar kaldılar. Bu 11 yıl boyunca, Escher İtalyan manzaralarını ve mimarisini keşfetti. Amalfi sahilinin ve dik Abruzzi dağlarının dik yamaçları ve kümelenmiş konutları, perspektif ve mekansal yapının illüzyonlarını keşfetmek için ona ilk ilham kaynağı olmuştu. Ertesi yıl İspanya ziyareti sırasında Alhambra Sarayı'nı ilk kez ziyaret etti. Karmaşık süslemeleri ve son derece soyut tasarımları, daha sonraki çalışmalarında sanatçıya ilham kaynağı oldu.
 
Sonraki birkaç yıl boyunca sık sık diğer sanatçılarla birlikte İtalya, Korsika ve Sicilya'nın engebeli alanlarına gidip izlenimlerini çizip kaydetti. Bu süre zarfında baskılarını ve çizimlerini sergilemeye başladı ve bir grafik sanatçısı olarak ün kazandı. Bu konuda ailesinin büyük desteğini alıyordu. Dikkat çeken ilk çalışması Abruzzi bölgesinde küçük bir kasaba için yaptığı "Castrovalva" adlı litografisi oldu. 1930'ların başında İtalya'da faşizmin yükselişi, iki genç oğlu olan Escher'i rahatsız etmeye başlamıştı ve 1935 Temmuz'unda İsviçre'deki Chateau d'Oex'e taşındı. 1936 Mayıs'ından Haziran'a kadar, Escher ve Jetta son çalışma gezilerini İspanya sahilleri boyunca bir şileple yaptılar.
 
Maurits Cornelis Escher, bu gezi sırasında Elhamra'nın ve Cordoba'daki La Mezquita camisinin ayrıntılı taslaklarını hazırladı. Tanınabilir hiçbir insan ya da hayvan formunu içermeyen ve bir merkezden dışa doğru düzenlenmiş olan bu tekrarlayan yaratıcı motifler ve İslami tasarımın karmaşık soyut kalıpları sanatçıyı, hayatının geri kalan kısmını -bir düzlemin düzenli bölünmesi- fikrini araştırma yönlendirdi. Bu noktadan itibaren, eserleri keskin bir biçimde peyzajlardan yaratılmış görüntülere ve doğanın altında yatan matematiksel ilkelere döndü.

 

Ayrıntılı biyografi ve diğer eserleri için; istanbulsanatevi