Lyonel FeiningerLyonel Feininger

 
Alman - Amerikan ekspresyonist ressam.
 
Sanatçı 1871 yılında, Amerika'ya göç eden Alman sanatçı bir ailenin ferdi olarak New York'ta dünyaya geldi. Ekspresyonizmin öncülerinden kabul edilen sanatçı, sanat yaşamına 1894 yılında karikatürist olarak başladı.16 yaşında Almanya'ya gitti ve 1888 yılında Berlin'e taşındı. Burada Ernst Hancke gözetimi altında Königliche Akademie Berlin'de eğitimine başladı. Sanat eğitimine Berlin'deki sanat okullarında Karl Schlabitz ile Paris'te ise heykeltıraş Filippo Colarossi ile devam etti. Feininger, karikatürist olarak kariyerine 1894'te başladı. Çeşitli Alman, Fransız ve Amerikan dergilerinde karikatür ve çizgi roman çalışmaları yayınlandı.
 
1909'da Berliner Sezession üyesi olan Feininger, Alman ekspresyonist gruplarla bir araya gelmeye başladı. Bir araya geldiği grupların da etkisiyle karikatüristliği bırakarak resme başladı. 1919 yılında Bauhaus manifestosunun kapağını tasarladı ve orada dersler vermeye başladı. 1933'te Nazi Partisinin başa gelmesiyle Feininger için durum dayanılmaz hale gelmeye başladı ve 1936 yılında Amerika'ya taşındı.
Yağlıboya ve suluboya çalışmalar gerçekleştirdi. 1955'te ise Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi'ne seçildi. 1956'da 85 yaşındayken, New York'ta hayata gözlerini yumdu.