John FerneleyJohn Ferneley

 
İngiliz ressam (1782-1860).
 
Sanatçı spor atlarını ve av sahnelerini canlandırmada uzmanlaşmış bir İngiliz ressamdır. Atlarını yorumlaması stilize edilmiş olsa da, İngiltere'nin en büyük at sanatı sanatçılarından biri olarak kabul edilir.
 
1801 yılına kadar tekerlekçi olan babasının yanında çırak olarak çalıştı. Daha sonra Rutland 5. Dükü John Manners tarafından resim eğitimi alması için teşvik edildi. Bu sebeple Londra'ya taşınan Ferneley, Benjamin Marshall'ın yönetiminde eğitim almaya başladı. Eğitimi devam ederken Royal Academy School'a katıldı.
 
Çalışmaları 1806 ve 1853 yılları arasında Royal Academy'de sergilendi. 1806'dan 1809'a kadar İrlanda'yı seyahat etti, ancak evlenmek üzere İngiltere'ye döndü ve Melton Mowbray'de çalışmaya başladı. Burada stüdyosunu kurdu. Ferneley'in avlanmayı tasvir ettiği resimleri modaya oldukça uygundu. Sanatçı çoğunlukla ünlü Quorn, Belvoir ve Cottesmore avlarını resmetti.
 
En iyi arkadaşı Sir Francis Grant'a atların resimlerini yaparken yardımcı oldu ve arkadaşı da figürlü resim yapımında yardım etti. Bu şekilde birtakım tablolar üzerinde işbirliği yaptılar. Ferneley imzasını ıslak boya ile çok ince bir şekilde genellikle bir çit, bir kapı veya resmin beklenmedik bir köşesinde gizledi.
 
1810 - 1812 yılları arasında İrlanda'yı tekrar ziyaret etti ve burada bulunduğu sürece zengin İrlanda müşterileri için resimler yaptı. Sanatçının altı çocuğu oldu ve üçü babaları gibi ressam oldular.