Johan Barthold Jongkind

Johan Barthold Jongkind

 
Hollandalı Empresyonist – Realist ressam (1819-1891).
 
Sanatçı 1819’da Lattrop’da doğdu. Lahey’de manzaracı Andreas Schelfhaout’un öğrencisi oldu. Bir öğrenim bursundan yararlanarak E. Isabey ile birlikte Paris’e gitti. Bir kaç yıl sonra bu ressam sayesinde Normandiya kıyılarını tanıdı onunla birlikte manzara, F. E. Picot ile de figür çalıştı. Bir çok Paris manzarasını bu dönemde yaptı. Düzensiz yaşamı ve fazla içki kullanması sonucu 1853’te Kraliyet bursundan oldu.
 
Bu yıllarda evrensel sergide başarısızlığa uğrayınca Hollanda’ya döndü. 1860’da alkolden ve deprasyondan kurtulamadığını bilen Parisli dostları, Hotel Duruout’da bir satış düzenleyerek elde edilen gelirle onun Paris’e dönmesini sağladılar. Kısa bir süre sonunda Paris’te yaşamının sonuna dek kendisine bakacak olan vatandaşı Joseppine Fesser ile tanıştı. İlk çalışmalarına egemen olan gri tonlar zamanla açıldı. Kullandığı renk dizisi toprak sarısı mavi ve beyazın tonlarıyla sınırlanmış olsada bunlarla en uçucu izlenimleri tuvale aktarmayı başardı. Suluboya tabloları hem anlık buluşların, hem de motife bağlılığın başarısıdır. Ressamın zihinsel sağlığı giderek bozulduysa da amatörlerin ilgisini çekti ve öldüğü zaman tabloları kapışıldı. Durand- Ruel’in 1899’da düzenlediği anma sergisi Manet’in modern manzaranın babası olarak gösterdiği Jongkind için büyük bir başarı oldu.
 
Sanat tarihçileri tarafından İzlenimciliğin öncüsü olarak tanımlanmıştır. Ancak, realizmden özellikle Camille Corot’dan etkilendiği de bilinmektedir.