Jean Crotti Fransız Dadaist Ressam.
 
Sanatçı 1878 yılında Fribourg yakınlarında İsviçre'nin Bulle kasabasında doğdu. Döneminde Avrupa ve Amerika'nın tanınmış avantgarde ressamlarından biri olan Crotti, ağırlıklı olarak Paris, Fransa ve New York'ta çalıştı. Kübizm, Orfizm ve Dada gibi pek çok öncü trendlerde eserler üretti.
Crotti, 1898 yılından itibaren Münih'te Dekoratif Sanatlar Okulu'ndayken dini ve manevi nitelikteki sorular ile mücadele etti. Tatmin olmayarak 1901'de Paris'e taşındı ve orada Julian Akademisi'nde Tony-Robert Fleury ve Jules Lefebvre ile çalıştı. Burada da tatmin olmayarak 1902 yılında Rue Fontaine'de küçük bağımsız bir stüdyo kurdu. 1907 yılında resimlerini Salon des Independent'te sergiledi. 1909'da Salon d'Automne üyeliğine kabul edildi.
1910'dan 1912'ye kadar Kübizm ve Orfizm'den etkilendi. 1914 yılında savaştan kaçarak New York'a yerleşti. Orada Bourgeois Galerisi'nde ilk solo sergisini açtı. 1915 yılında Francis Picabia ile tanıştı. Stüdyosunu Marcel Duchamp'la paylaştı ve Dada dönemine başladı. Daha sonra New York Montross Galeri'de Duchamp, Albert Gleizes, ve Jean Metzinger ile Fransız resim sergisine katıldı. Crotti, 1916 yılında ilk eşi Yvonne Chastel ile ayrıldıktan sonra Paris'e döndü. 1919'da Marcel Duchamp'ın kız kardeşi Suzanne Duchamp ile evlendi. O ve eşi Suzanne, Tabu denilen, negatif, anti sanat görüşünü reddeden özelleştirilmiş bir Dada versiyonu geliştirdi.
Crotti, 1935 yılında renkli cam katmanlarını kullanarak yeni bir teknik araştırmaya başladı. Renkli cam parçalarını birbirlerinin ışıklarını kesmeyecek şekilde bir araya getirdiği bu tekniği "gemmail" kavramına benzetti. Ünlü ressamlardan Georges Braque ve Pablo Picasso da bu teknikle ilgilenmeye başladı. Crotti, bu tekniğin patentini aldı. Fakat 1955'te tekniği ticari amaçla kullanmak isteyen Roger Malherb'e devretti. Jean Crotti, 30 Ocak 1958 tarihinde Paris'te yaşamını yitirdi.
1