Jean Baptiste Simeon Chardin Fransız Rokoko Ressamı.
 
Jean Baptiste Simeon Chardin 1699'da bir marangozun oğlu olarak Paris'te doğdu. Bütün hayatı Paris'in Saint Germain des Press mahallesinde geçti. Noel Coypel ile J. B. Van Loo'nun yanında özlü bir resim eğitimi gördü. Chardin, Tabela adlı tablosuyla ve akademiye girişini sağlayan iki eseriyle ilgi çekti: Kedi balığı ve Büfe adlı bu iki eseri şimdi Louvre müzesindedir.
 
Natürmortlar yaptı; ışıkları kullanışı, eşyadaki ışık yansımasından doğan renk ayrılıklarını iyi seçmesi, arkadaşları arasında üstünlüğünü sağladı. Renk konusundaki başarılarını daha çok ev içi resimlerinde, figür ve portrelerde gösterdi. Deseni rahat, biçimleri doyurucudur. Louvre müzesinde bulunan öteki eserleri: Fırdöndülü Çocuk, Genç Kemancı, İskambilden Şato, Ölü tavşan, Çalışkan Anne, Ressam Maymun, Antikacı Maymun, Stockholm'de sabah tuvaleti, Zeytin Kavanozu, Kahya Kadındır;
 
Otuzdan çok şaheseri vardır. İskambil Oyunları adlı tablosu Dublin müzesindedir. Hayatının sonuna doğru pastel yapmağa başladı; bu türde iki tablosu ünlüdür: Gözlüklü Portre ve Yeşil Abajurlu Portre (Louvre). Chardin'in teknik araştırmaları, fırça vuruşlarındaki yumuşaklık, renk konusundaki titizlikleri çağdaşlarınca anlaşılmadı. Eski çağ sanatına pek ilgi duymadı, mitolojiye hiç önem vermedi yalnız çevresinde gördüklerinin resmini yapan başarılı bir ustaydı. En önemsiz bir konudan bile şiirli bir eser çıkarmayı başarıyordu. Bazı yönlerden Corot'yu müjdelediği söylenebilir.
1