Jan van GoyenJan van Goyen

 
Hollandalı Barok Dönem Manzara Ressamı (1596-1656).
 
Sanatçı 1596'da Leiden'de doğdu. Haarlem'de Esaias Van de Velde'nin atölyesinde yetişti (1617). Serüvene düşkündü, Fransa, İngiltere, Belçikayı dolaştı. Gördüğü manzaraları krokiler halinde deftere geçirdi.1643'te Lahey'e yerleşti. Loncaya ve Milise kaydoldu, önemli siparişler aldı; tablo, ev ve lale alım satımıyla uğraşmasına karşın yoksulluk içinde öldü.
 
Eserleri nadiren yüksek fiyatlara satılan sanatçı daha ziyade çokca eser üreterek sürümden kazanma yolunu tercih etti. Öğrencileri arasında Nicolaes Van Berchem, Jan ve Adriaen Van der Kabel vardı.
 
Hollandanın ilk büyük manzara ressamlarından olan Van Goyen ağaç üzerine küçük boyutlu ve tuval üzerine büyük boyutlu en iyi yapıtlarını 1640'tan sonra gerçekleştirmiştir. Bu yapıtların güzelliği bulutlu bir gökyüzünün nüanslarında ve su üzerinde yansımalardadır. 1650'den sonra gerçekleştirdiği Deniz Manzaraları ve Dodrecht görünümlerinde Van Goyen, yarım tonlara ve ince ışık etkilerine yönelmiştir. Onun paletinde topraktan çıkmış gibi görünen nötr griler, yanık kahverengiler, hardal ve toprak yeşiller hakimdir. Vernik, yağ ve boyayı karıştırarak olgunlaştırdığı zemin üzerinde ince boya katmanları ile detay uygulamalarını yapardı. Hollanda'nın şiirsel, duyulara yönelik ve düşsel değerlerini de verebilmek için, toprak, su ve gök arasında sıkı bir uyum kurmuştur. Van Goyen'in en güzel yapıtları Hollanda Müzelerindedir.