Herbert James Draper portreHerbert James Draper İngiliz Klasisist Ressam (1863 - 1920)

Sanatçı 1863 veya 1864 yılında Londra'da doğdu. St. john's Wood Art School ve Royal Akademi'de öğrenim gördü. 1887'de ve 1888'de Kraliyet Akademisi'nde ilk kez sergilenen eserleriyle bir seyahat bursu kazandı ve eğitimini Paris'te Jules-Joseph Lefebvre ve Gustave Boulanger'ın öğrencisi olarak Akademi Julian'da tamamladı.

1889'da Kraliyet Akademisi Altın Madalyası ve bir başka burs kazandı. Bununla 1890'lı yılların çoğunu Avrupa'yı dolaşarak, İspanya ve İtalya gibi şehirleri ziyaret ederek geçirdi. İngiltere'ye dönüşünde mitolojik konulara özel ilgi duyan bir ressam ve illustratör olarak çalışmaya başladı. Draper'in eserlerindeki başlıca tema kadınlar ve onların suyla olan ilişkisidir. En başarılı eserlerinin hemen hepsinde çıplak kadınları deniz veya ırmak kıyısında betimlemiştir.

Mitolojik konulara ek olarak Draper, bir portre ressamı olarak da tanınıyordu. Birçok İngiliz aristokrat, ailelerinin ve çocuklarının portrelerini Draper'a yaptırıyordu. Bu başarısına rağmen Draper'ın şöhreti, pek çok sanat eleştirmeni ve meraklısı tarafından olumsuz eleştiri alınca hızla azaldı. Sanatçı, Royal Akademisi'nde sanat eğitimi vermeye devam ederken, son başarılı sergisini 1913'te Leicester Galerisi'nde açtı.

1