henry farnyHenry Farny

Amerikalı Ressam ve İllustratör (1847 - 1916).
 
Sanatçı 1847 yılında Alsace'ta doğdu. Aile, Fransa'daki siyasi çekişme sonucu 1853 yılında Amerika'ya göç etti ve 1852-1859 yılları arasında Pennsylvania Warren'de ikamet etti. Pennsylvania'dayken, genç Henry, Seneca Hint Kabilesi ile temasa geçti. Bu yerli Amerikalılara olan hayranlığı onda ömür boyu bir saplantı haline gelecekti. 1859'da Farny ailesi Cincinnati'ye taşındı.
 
Henry Farny, 1861'de babasının ölümüne kadar Woodward Lisesine devam etti. 18 yaşındayken Harper's Weekly için Cincinnati Şehrinin illüstrasyonlarını üretmeye başladı. Ayrıca Cincinnati'de bir litografi atölyesinde çırak olarak çalıştı. 1866'da sanatta kariyer yapmaya karar verdi ve o yıl Avrupa'ya, Roma, Düsseldorf, Viyana ve Münih'e yolculuk yaptı. O güne kadar yaptığı eserlerinin en büyüklerinin bazılarını yapabilmek için orada üç yıldan uzun bir süre kaldı. Cincinnati'ye döndükten sonra kariyerine devam etti. Günün popüler dergilerinin birçoğu için eserler üretti. 1879'da McGuffey Reader Series'in baş illustratörü seçildi.
 
Ürettiği 300 illüstrasyondan 76'sı Henri Farny'nin orijinal çalışmalarıydı. 1880'li yıllarda, 30 yıldan fazla sürecek resim kariyerine başladı. Yerli Amerikan kültürü ve tarihi, 1880'lerin başında popülerlik kazanıyordu. Bunun birçoğu 1881'de Birleşik Devletler Hükümeti'ne teslim olan Oturan Boğa ile ilişkilendirilebilir. Oturan Boğa ile ilgili haber makaleleri sanatçının Pennsylvania'daki pek çok çocukluk anısını geri getirdi. Bu hatıralar 1881'de batı bölgelerine yolculuk yapması için bir fırsat oldu. Bu yolculuğu sırasında Yerli Amerikalılara olan hayranlığı yeniden canlandı.
 
Düzinelerce taslak çizdi ve birçok fotoğraf satın aldı. Bu malzemelerle Cincinnati'ye geri döndü ve yerli halkların hayatını tasvir eden bir dizi resim ve illüstrasyon üzerinde çalışmaya başladı. Batı resim serisinin ilki "Ovaların Kabileleri" başlıklı yağlıboya tablosu oldu. Yerli Amerikalılara ait pek çok tablosu takdir gördü. 1883'te sanatçı batıya bir geziye daha çıktı ve bu gezi sırasında ünlü Oturan Boğa ile görüşmeyi başardı. Ayrıca General US Grant ve Başkan Theodore Roosevelt ile de arkadaş oldu. 1880'lerde batıya birkaç yolculuk daha gerçekleştirdi. Bu geziler sadece Henri Farny'e resim ilhamı vermekle kalmadı, aynı zamanda eskiz defterlerinin de dolup taşmasını sağladı.
 
Yerli Amerikalıların tasvirlerini çok sempatik bir şekilde yapıyordu. Yerli Amerikalılar her zaman kendi kültür ve gelenekleriyle birlikte gerçekçi ortamlarda canlandırılmıştır. Günün birçok batılı sanatçısının yaptığı gibi sansasyonel savaş sahnelerinin aksine Henri Farny, yerlilerin yaşamının günlük olaylarını ve dans sahnelerini de betimledi. Henri Farny'nin 1916'da ölümünden bu yana sanatının değeri takdir ediliyor. 1981'de Cincinnati'de "Peace and Plenty" adlı küçük boyutlu bir resmi, 40.000 dolar karşılığında satıldı. Şu sıralar büyük resimlerinin çoğu 200.000 dolar aralığında satılıyor. Henri Farny tablolarının çoğu Cincinnati Sanat Müzesi'nde sürekli olarak sergilenmektedir.