Hans von Aachen

 
Alman Mannerist Ressam (1552-1615)
 
Sanatçı 1552'de Köln'de doğdu. Hans von Aachen ilk sanat eğitimine Flemenk usta E. Jerrigh'in yanında resim yaparak başladı. 1574'te sanatını ilerletmek için güney İtalya'ya gitti. Roma ve Floransa'yı gezdi, ama sonunda Venedik'e yerleşti. Önce Kaspar Rems'in öğrencisi oldu. Daha sonra  Roma'ya gitti ve orada, o zamanlar Almanya da sanat sahnesine egemen olan Bartholomeus  Spranger, Hendrick Goltzius ve Hans Speckaert'in tarzından etkilendi. Bu etkiler sanatçıyı, kendi maniyerist tekniğini geliştirmek için Tintoretto ve Michelangelo ile ardılları üzerinde çalışmaya yönlendirdi.
 
1588'de Almanya'ya geri döndü. Soyluların portlerini yapan iyi bir ressam olarak ünlendi. Münih'te besteci Orlando di Lasso'nun kızı Regina ile evlendi. 1592'de Kutsal Roma İmparatoru II. Rudolph'un resmi ressamlığına getirildi. İmparatorun Resim Komisyonunda görev yapmak üzere 1601 yılında Prag'a gitti.
Peter Isaak ve Joseph Heinz'a ustalık yaptı . Çalışmaları Wolfgang Kilian, Dominicus Custos ve Jan Sadeler tarafından kopya edildi.

Ayrıntılı biyografi için;

1