Jean Leon GeromeJean Leon Gerome

 
Fransız Oryantalist Ressam (1824-1904).
 
Sanatçı 1824'te Vesoul, Haute-Saone'de doğdu. 1840'da Paris'e gitti ve burada Paul Delaroche'den eğitim aldı. Ardından Floransa, Roma, Vatikan ve Pompeii'yi ziyaret etti. Büyük bir heyecenle Paris'e döndü ve kısa bir süre Charles Gleyre'nin atölyesine devam etti. Ardından Ecole des Beaux-Arts'a katıldı. 1846'da prestijli Prix de Rome'a girmeye çalıştı, ancak figür çizimi yetersiz olduğu için son aşamada elendi.
 
Gerome, Prix de Rome'i kazanma rüyasını bıraktı ve çalışmalarına yoğunlaştı. Aldığı siparişler ile elde ettiği kazançla 1853 yılında aktör Edmond Got ile birlikte İstanbul'a gitti. Aynı yıl Paris'te stüdyoların bulunduğu Boîte à Thé'ye taşındı. Bu semt aynı zamanda, diğer sanatçılar, yazarlar ve aktörler için bir buluşma yeriydi. 1854 yılında, St. Séverin Kilisesi'ndeki St. Jerome Şapelini süsleme konusundaki siparişini tamamladı.
 
1856'da Mısır'ı ziyaret etti. Nil'i, Kahire'yi, Abu Simbel'i, Sina Yarımadası'nı dolaştı, ardından Kudüs'e ve nihayetinde Şam'a ulaştı. Bu gezi, sahneleri ve Kuzey Afrika manzaraları ile oryantalist tablolarının başlangıcını oluşturdu.
 
1865 yılında Fransa Enstitüsü üyesi olarak seçildi. 1869'da İngilizlerin onur üyesi seçildi. Ecole des Beaux-Arts'daki üç profesörden biri olarak atandı. Çoğu, kendi stüdyosundan gelmiş on altı öğrenciyle derslere başladı. Öğrencileri arasında Osman Hamdi Bey'de bulunmaktaydı.