Francis DanbyFrancis Danby, İngiliz Romantik Ressam
 
Sanatçı 1793'te İrlanda'nın güneyinde dünyaya geldi. Wexford civarında toprak sahibi olan babasının 1807'de ölümüyle henüz bir öğrenciyken ailesiyle Dublin'e taşındı. Sanatçı burada Royal Dublin Society Okulu'nda çizim derslerine katıldı. Daha sonra ressam James Arthur O'Connor'un öncülüğünde yağlıboya manzara resimleri yapmaya başladı.
  
1813'te George Petrie ve O'Connor ile birlikte Londra'ya gitti. Çok az bir fonla yapılan bu gezi kısa sürdü ve yürüyerek dönmek zorunda kaldılar. Grup dönüşte Bristol'da bir süre duraklama yaptı. Danby burada suluboya denemeler yaptıktan sonra özenle yağlıboya manzaralar üretmeye başladı. Resimlerinin önemli olanlarını Londra'ya sergiye gönderen sanatçının eserleri kısa sürede büyük ilgi gördü.
Danby 1824'te Londra'ya taşındıktan sonra Natüralist tarzda peyzajlar yapmayı bıraktı. Claude Lorrain ve J. M. W. Turner gibi daha romantik ve şiirsel manzaralar yaptı. Ayrıca geniş İncil sahnelerini John Martin'e rakip gösterilecek kadar başarılıyla tasvir etti.
 
1825'te Royal Akademi'deki sergisinden sonra ARA'ya seçildi. Fakat 1829'da RA'ya seçilmediği için Akademi'yle tartıştı. Bu sırada evliliği de iyi gitmiyordu. Eşi başka bir ressamla birlikte onu terk edip Londra'dan ayrıldı. Bu skandal Danby'i 1830'da aniden Paris'e taşınmaya zorladı. Paris'te yaşarken 1831 ve 1836 yılları arasında esas olarak suluboya ve topoğrafik resimler üretti. 1838'lerin sonunda Londra'ya döndü ve açtığı özel bir sergiyle itibarını yeniden kazandı.
 
1847'de Exmouth, Devon'a taşındı. Hemen hemen tamamı borçla geçen bir yaşam, akademik dereceler kazanma çabasının başarısızlığı, sanatçıyı hayata küstürdü ve 1861'de hayata veda etti. İki oğlu, James Francis Danby (1816-75) ve Thomas Danby (1817-86) onun yolundan gitmiş ve ressam olmuştur.
1