Andries van Eertvelt

Flaman Barok Ressam.
 
Sanatçı 1590'da Antwerp'de doğdu. Eğitim aldığı ustalarla ilgili yeterli kayıt bulunamamıştır ancak 1609'da St. Luke Antwerp Loncasında usta olarak kayıtlı olduğu bilinmektedir. 1615'de St. Andrew Kilisesinde Catherine de Vlieger ile evlendi. Çiftin iki çocuğu vardı. Karısı 1626 ya da 1627'de öldü.
 
Karısının ölümünden sonra öğrencilerinden biri olan Matthieu van Plattenberg ile birlikte İtalya'ya gitti. Van Eertvelt'in, 1628-1630 yılları arasında Cenevre'de yaşadığı bilinmektedir. Burada vatandaşı Cornelis de Wael ile denizcilik resmi, özellikle de deniz savaşları kompozisyonları üzerinde birlikte çalıştılar.
 
Van Eertvelt, denizcilik ressamı olarak çok başarılı bir kariyere sahip oldu ve eserlerinin bazıları İspanya ve Portekiz pazarlarına ihraç edildi. Ayrıca Hollanda Cumhuriyeti'nde de iyi bir müşteri kitlesi vardı. Sanatçı aynı zamanda diplomatik misyon da üstlendi.
 
Sanatçı, ilk Flaman deniz ressamı olarak kabul edilir. Çalışmaları çeşitli savaş sahnelerini, fırtınaları, nehir ve limanlardaki gemi manzaralarını ve mehtap kompozisyonlarını kapsıyordu.