Otto Eerelman

Hollandalı Realist Ressam.
 
Sanatçı 1839 yılında Groningen'de doğdu. Erken yaşlarda sanata ilgi duymaya başladı ve 1860 yılında Minerva Akademisi'ne girdi. Orada J.H. Egenberger ile çalıştı. Mezun olduktan sonra Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. Daha sonra Lawrence Alma-Tadema'nın atölyesinde özel ders aldı. Paris'te kısa bir süre kaldıktan sonra Groningen'e döndü ve 1867'den 1874'e kadar akademide öğretim görevlisi olarak çalıştı. Aynı yıl kendini bir ressam olarak yetiştirmek için Brüksel'e taşındı. Fakat bilinmeyen nedenlerle, sonraki yıl 1902 yılına kadar yaşayacağı Hague'a taşındı.
 
Bu dönemde bir mahkeme ressamı olarak görev yaptı. Birçok eseri Het Loo'da hala görülebilir. 1898 yılında, Eerelman'ın 40 taş baskısını içeren "Yarış Atları" adında bir resimli albümü Richard Schoenbeck tarafından yayımlandı. Daha sonra, eserlerinin açıklamalı koleksiyonu Clara Bell tarafından "Atlar ve Köpekler" başlığıyla İngilizce'ye çevrildi. En tanınmış eseri "De paardenkeuring op de Grote Markt op de 28ste August" Groningen Kuşatması'nı anmak için her yıl düzenlenen bir töreni betimler.
 
Eerelman sağlık nedenleriyle Arnhem'de beş yıl geçirdi. 1907 yılında Groningen'e geri döndü. Yaşlı Eerelman bir kurtarıcı olarak anıldı ve ölümünden sonra adı Groningen'de bir sokağa verildi. Ancak, 20. yüzyılın ikinci yarısında unutuldu. Kısa bir süre önce eserlerine olan ilginin yeniden canlanmasıyla, 2015 yılında Nienoord Müzesi'nde büyük bir retrospektif sergisi gerçekleştirildi.