Carlo Bossoli İtalyan Ressam.
 
Sanatçı 1815'te Lugano'da doğdu. 1820'de ailesi ile birlikte Odessa'ya taşınan Bossoli ilk eğitimini Capuchins grubunda aldı. Daha sonra antika kitap dükkanında çalışmaya başladı. Burada desen çizmeye ve eskizler yapmaya başladı. 1828'de Odessa Operası'nda sahne dekaratörü Rinaldo Nannini'nin asistanlığı görevini üstlendi. 1833'ten itibaren resimlerini satmaya başladı.
 
Çalışmaları dikkatini çeken Prens Mikhail Vorontsov kendisinden Odessa manzaraları çalışmasını talep etti. Ayrıca Prenses Elizabeta 1839 - 1840 yıllarında İtalya'da eğitim almasına yardımcı oldu. Döndükten sonra çalışmalarına devam eden sanatçı Vorontsov eyaletindeki Alupka şehrine yerleşti. 1844'te Milano'ya geçen Bossoli burada bir atölye kurdu ve 1853 yılına kadar çalışmalarına devam etti. Bu yıllarda ünlü 'Milano'nun Beş Günü' serisini hazırladı. Aynı dönemde Kırım tablolarından oluşan bir albüm yayınladı.
 
Prens Oddone tarafından tarihi resimler yapması konusunda desteklenen sanatçı, 150'ye yakın eserini bir albümde topladı ve Prens tarafından 'tarihimizin ressamı' olarak payelendirildi.
1