Dirck van Baburen Hollandalı Barok Ressam.
 
Sanatçı  1595'te Wijk bij Duurstede'de doğdu. Babası Jasper van, Utrecht vikontuydu. 1611'de portre ve tarihsel konular ressamı olan Paulus Moreelse'den resim dersleri almaya başladı. Muhtemelen sonraki yıllarda ressamın çırağı oldu. 1612'de Roma'ya gitti ve Caravaggio'nun dramatik gölgelemeleri ve ışık kullanımından etkilendi.
 
Sanat tarihi araştırmalarına göre 1615 ile 1620 yılları arasında Roma'daki San Pietro in Montorio kilisesi için çalıştı. 1619'da S Andrea della Fratte ruhani meclisinin üyesi oldu. 1620'de Utrecht'e geri döndü ve Atölyesini Hendrick ter Brugghen ile paylaştı. Roma'da Vincenzo Giustiniani'nin himayesine girdi. Resimlerinde Caravaggio tarzını hep korudu.
 
Caravaggio'nun kaybolmuş bir resmine dayanarak yaptığı "Dikenli Taç Giymiş İsa" konulu ve biri Hollanda'da Weert'teki Fransisken Evi'nde, öteki İngiltere'de Locko Park'taki Drury-Lowe Koleksiyonu'nda bulunan iki uyarlamada bu ustanın etkisi görülür. Baburen "Muhabbet Tellalı" (1622) adlı resminde olduğu gibi tür resimleri yapmaktan ya da gündelik yaşamla ilgili konuları işlemekten özellikle hoşlanmıştır. Resme yaklaşımındaki kabalık, atmosferik etkiye fazla önem vermemesi ve kompozisyonlarında düzenli bir ritmin bulunmamasıyla çağdaşı olan büyük ressamlardan ayrılan Baburen'in üslubu serbest ve güçlü olarak nitelenebilir.
1