John James Audubon Amerikalı Kuş Bilimci ve Ressam.
 
John James Audubon 1785'te Fransız Kolonisi Saint Domingue'de doğdu. Paris'te Jacque Louis David'den resim dersleri aldı. 1803'te babasıyla Amerikaya göç etti. Yolculuk sırasında sarılık hastalığına yakalandı ve Quakers tarafından işletilen bir hastanede tedavi gördü. Burada hem İngilizce öğrendi hemde gelecekteki eşi Lucy Bakewell ile tanıştı. Philadelphia'ya taşındı ve orada avcı ve tüccar olarak yaşamını sürdürdü. 1808 yılında, Lucy Bakewell ile evlendi. Genç araştırmacı olarak, her yıl aynı yuvaya dönen kuşları takip edip işaretlemeye başladı.
İşlerini, Ohio Nehri boyunca batıya doğru Pennsylvania ve Kentucky eyaletlerine kadar genişletti. Henderson'da bir mağaza açtı. Muhtemelen orada diğer büyük Amerikan kuşbilimci Alexander Wilson ile tanıştı.
Audubon iki oğlu Victor Gifford ve John Woodhouse, ve erken yaşta ölen bir kızı oldu. Boş zamanlarında daha önce Fransa'da yaptığı gibi kuş çizimleri çalıştı. Daha sonra işleri bozuldu ve iflas etti. 1819'da kısa bir süre için hapiste yattı.

Ayrıntılı biyografi için;

1