Antonio da CorreggioAntonio da Correggio İtalyan Maniyerist Ressam.
 
Sanatçı Correggio'da doğdu. Correggio'nun ilk resim eğitimini sıradan bir ressam olan amcası Lorenzo Allegri'den aldığı tahmin edilir. 1503 sıralarında Modena'da resim çalışmaları yaptıktan sonra Mantova'ya geçti. Erken Rönesans'ın en ünlü sanatçısı Andrea Mantegna'dan etkilendiği sanılan Correggio'nun, 1506 yılında Mantegna öldüğünde 5. Andrea Kilisesi'ndeki Mantegna ailesi şapelinin bezemelerini tamamlama işini üstlendiği düşünülmektedir.
 
Madonna ve San Fancesco adlı ilk mihrap resminde, Raffaello'nun Sistine Madonna'sının etkileri açıkça görülür. Parma Katedrali kubbesindeki Meryem' in Göğe Çıkışı, Correggio'nun fresk alanındaki ustalığını kanıtladığı eseridir. Bu dev boyutlu tavan freski Barok dönemin yanılsamacı resim örneklerinden biridir. Resim bu yanılsamacı üslubuyla kilisenin kubbesini gök yüzüyle birleştirirken cennetin kapılarını aralar.
 
Gizemli ve eklektik bir sanatçı olan Correggio'nun resimlerinin üslup bağlantısını belirlemek her zaman mümkün değildir. Correggio'nun kompozisyonları genellikle birbiriyle kesişen köşegenlerden oluşur. Karmaşık mekanın hakim olduğu resimlerinde gece karanlığında açık-koyu zıtlığıyla saf bir ışık etkisi oluşturur.
 
Vasari gibi ünlü ressamlar Correggio'nun ölümünden sonraki yüzyılda çalışmalarını, kendilerini geliştirmek için yakından incelemiştir. Eserleri 18. ve 19. yüzyıllarda İtalya'ya gelen yabancı ziyaretçiler tarafından her zaman hatırlanmış ve takdir edilmiştir.
1