Antonio Canaletto İtalyan Rokoko Ressamı.
 
Sanatçı 1697'de Venedik'te doğdu. Tiyatro dekorcusu olan babası Bernardo'nun atölyesinde çalıştı, babasının dostu ve çalışma arkadaşı Luca Carlevaris'ten perspektif dersleri aldı. 1719'da Romaya gitti, orada Pannini ve Tiepolo ile tanıştı, Salvator Rosa'nın etkisinde desenler ve tablolar yaptı. 1720'de Venedik'e dönüşünde, kendini Venedik'in güzelliklerini, grafik ayrıntılara inen bir üslupla yüceltmeye adadı.
 
Kullandığı renkler çoğu kez soğuk olmakla birlikte ışık etkisini ve havayı en ince ayrıntılarına kadar vermeye yetmiştir. Antonio Canaletto doğrudan doğruya doğayı gözlemlemiş, düzmece manzara resmi geleneğiyle bağlarını koparmıştı; Bu nedenle Corot ve izinden yürüyenlerin öncüleri arasında yer alır. Tablolarını çevrelemek için optik kutudan yararlanıyordu.
 
1746'dan 1748'e kadar Londrada bulundu. 1751'de yeniden bu kente döndü. Thames'ın Vauxhall bahçesinin, White Hall'ün, Eton Coologe'nin resimlerini yaptı. Yapıtları İtalyada olduğu kadar tüm Avrupada'da çok ilgi uyandırdığı halde, Canaletto ortaya hiçbir zaman tam anlamıyla bitmiş bir tablo koyamadı.
1