Alexander Calder Amerikalı Sürrealist Ressam, Heykeltraş.
 
Sanatçı 1898'de Lawnton, Pennsylvania'da doğdu. Ünlü bir heykeltraş ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk eğitimini kendi kendine çalışarak aldı. 1915'ten 1919'a kadar New Jersey'deki Stevens Institute of Technology'de mühendislik eğitimi gördü. Daha sonra 1923 - 1926 yılları arasında New York, Art Students League'de çizim ve resim eğitimini bitirdi ve National Police Gazette'de çizer olarak çalışmaya başladı.
 
1926 - 1927 yıllarında Paris'te yaşayan sanatçı ilk ahşap heykellerini oluşturdu ve arsından ilk hareketli objelerini üretti. 1930 yılında Academie de la Grande Chaumiere'ye girerek eğitimini sürdürdü. Burada Piet Mondrian ve Fernand Leger ile tanıştı ve hareketli objelerini geliştirdi. İlk önemli sergisini 1931 yılında Paris'te gerçekleştirdi.
 
1933'de Amerika'ya dönen sanatçı burada soyut dış mekan objeleri ve ilk büyük heykel çalışmalarını sürdürdü. 1952'de Wuppertal'daki Galeri Parnass'da Calder Mobile başlıklı ve hareketli objelerden oluşan sergisini açtı. Kinetik Sanat'ın önemli temsilcilerinden biri olarak anılan sanatçı, dostu Joan Miro ile çalışmalarında birçok ortak nokta bulunmaktadır.
1