Alberto Burri İtalyan Ressam.
 
Sanatçı 1915'te İtalya'nın Citta di Castello kentinde doğdu. Burri önce Tıp eğitimi aldı ve tropikal hastalıklar üzerinde uzmanlaştı. 1940'ta Perugia Üniversitesinden mezun oldu. İkinci Dünya savaşı sırasında doktor olarak çalıştı. Savaş esiri olarak kampta geçirdiği sürede resimle ilgilenmeye başladı. Savaş bittikten sonra çektiği acılar ve yaşadığı elem verici olaylar nedeniyle doktorluğu bıraktı ve resim yapmaya yöneldi.
Temaları ağırlıklı olarak savaş anıları üzerine kurgulandı. Kumaş, ağaç, alçı ve plastik gibi farklı malzemelerle çalıştığı kolaj ve kompozisyonları ile dikkat çekmeye başlayan sanatçı eserlerinde informel bir yeniden inşa sürecinin izini sürmeye çalıştı.
1945 yılına kadar Roma'da çalışmalarına devam etti. İlk kişisel sergisini 1947 yılında Roma'daki Galleria La Margherita salonunda açtı. 1954'te eserleri New York'ta Solomon R. Guggenheim müzesinde sergilendi. Burri, 1958'den 1995'e kadar çok kez Venedik Bienali'ne katıldı.
Büyük ve önemli enstalasyon çalışmaları da yapan sanatçı 1995 yılında 79 yaşında iken Güney Fransa'daki Nizza kentinde öldü.
1