Albert Marquet

 
Fransız Fovist Ressam (1875-1947).
 
Sanatçı 1845’de Bordeaux, Gironde’de doğdu. Bütün yaşamını etkileyecek olan sağlıksız bir çocukluk döneminden sonra 1890’da Paris’e yerleşen Albert Marquet, önce, Matisse’le tanıştığı Ecole des Arts Décoratifs’e (Dekoratif Sanatlar Okulu), daha sonra da Ecole des Beaux-arts’a (Güzel Sanatlar Okulu) girdi, Gustave Moreau’nun atölyesinde çalışmaya başladı. Louvre’da Poussin, Lorrain, Corot gibi ustaların yapıtlarının kopyalarım yaptı.
 
Geçimini sağlayabilmek için Matisse’le birlikte 1900’de açılan Evrensel Sergi’nin modern üsluptaki dekorasyonunun gerçekleştirilmesinde görev aldı. Çalışmalarını Berthe Weil’de, Salon de la Société Nationale’de (1900), Bağımsızlar Sergisi’nde (1901), Sonbahar Sergisi’nde (1903’ten başlayarak), özellikle de fovizmi benimsemiş sanatçılar arasında (1905) sergiledi. Belçikalı ressam Evenepoel’i izleyerek Lafitte caddesindeki galerilere girip çıkmaya başladıktan sonra, buralarda Monet, Cezanne ve Van Gogh’un yapıtlarını tanıma fırsatını buldu.
 
Bu tarihten sonra, her zaman ölçülü ve belli bir nedene dayanarak arı renkler kullanmaya başladı. André Rouveyre’in Portresi (1904), Fécamp  Plajı (1906), vb. Aynı dönemde manzara resimlerinde olduğu kadar figürlü çalışmalarda da ustalaşmıştı.


Biyografinin devamı için; istanbul sanat evi

1