Albert Edelfelt
Finlandiyalı Ressam.
 
Sanatçı 1854 yılında Porvoo'da doğdu. Babası Carl Albert Edelfelt bir mimardı. İsveçli olan ailesi Fince konuşuyordu. Albert 15 yaşındayken babası geride büyük borçlar bırakarak öldü. Annesi onun sanatsal ilgi ve isteklerini destekledi. Helsinki İmparatorluk Üniversitesi'nde diller ve tarih okurken bir yandan da özel sanat dersleri alıyordu. Üniversiteyi yarıda bıraktı ve 1873'te Antwerp Sanat Akademisi'ne girdi. Altı ay boyunca tarihi resimler çalıştıktan sonra öğrenimine devam etmek için Paris'e taşındı.
Edelfelt, başından beri Paris'in ressamın gelişimi için doğru yer olduğundan emindi. Şehrin müzeleri ve galerileri, tabloları izlemek için sonsuz olanaklar sağlıyordu. Benzer düşünen sanatçıların varlığı ve gittikçe büyüyen bir arkadaş çevresi, sanata ilişkin tartışmaların canlanmasına neden oldu. Çağdaşlarından esinlenirken Velazquez ve Goya gibi geçmiş ustaların da etkisinde kaldı. Edelfelt, mümkün olan en kısa sürede Paris'e dönme niyetiyle 1875'te Finlandiya'ya geri döndü.
Edelfelt'in yurt dışındaki çalışmalarının başlıca amacı, tarih ressamı olmaktı. Nitekim, Paris'te halk tarafından tanınmak için yaptığı ilk iş Kraliçe Bianca'yı ortaçağda tasvir eden bir portresi oldu. Ancak Fransa'dayken tarihsel sahneler yerine çağdaş gerçekliği gösteren açık hava resimlerinin başkentin sanat dünyasına hakim olduğunu fark etti. Edelfelt on beş yıldır Paris'te yaşamasına rağmen orada sadece bir büyük açık hava çalışması yaptı. Diğer benzer eserleri için ilham kaynağı Finlandiya'dan geliyordu.
19. yüzyılın sonlarında, Paris, çağdaş yaşamın sunduğu tüm cazibelerin merkezi haline geldi. Sanatın yanında tüketim, teknoloji, zevk ve şehvetin başkenti oldu. Edelfelt, orada yaşarken pek çok güzel Parisli kadın portresi çizdi. Her şeyden önemlisi şehir, ona resimlerini satma fırsatı sağladı. Zengin ve güçlü Paris, Finlandiya'da ulaşılması imkansız bir müşteri potansiyeli sunmuştu. Edelfelt'in eserlerinin yaklaşık yarısı portrelerden oluşuyordu. Adsız kadın modelleri resimlemenin yanı sıra, birkaç görevli portresi de yapmıştır. Bunlardan en ünlü Louis Pasteur'in portresidir.


Ayrıntılı biyografi ve tüm eserleri için; istanbulsanatevi