Thyssen Bornemisza Museum Madrid

 

Müze, şehrin ana bulvarında Prado Müzesi yakınında bulunmaktadır. Bu alan, Prado ve Reina Sofia ulusal galerilerinin bulunduğu "sanat altın üçgen" olarak bilinir. Thyssen-Bornemisza bu müzelerin koleksiyonlarındaki tarihsel boşlukları doldurur: Prado İtalyan primitivleri ve İngiliz, Hollandalı ve Alman resmi üzerine çalışır, Reina Sofia empresyonistler, ekspresyonistler ve yirminci yüzyıl Avrupa ve Amerikan resimlerini barındırır.

  

thyssen bornemisza museum madrid 


1.600 tablo ile, İngiliz Kraliyet koleksiyonundan sonra dünyanın ikinci büyük özel koleksiyonudur. Müze 2013 yılında 945.000 ziyaretçi kabul etti.

 

Koleksiyon 1920'lerde Heinrich, Baron Thyssen-Bornemisza de Kászon tarafından özel bir koleksiyon olarak başlatıldı. Avrupa tablolarının Amerika'ya yönelmesine tepki olarak ve hareketi tersine çevirmek amacıyla başalayan süreç Heinrich'in oğlu Baron Hans Heinrich Thyssen-Bornemisza (1921 - 2002) tarafından genişletildi. Akrabalarının koleksiyonları da dahil olmak üzere eserlerin çoğunu topladı ve çok sayıda yeni eser almaya devam etti.

 

Koleksiyon başlangıçta Münih'te Neue Pinakothek'de, ardından aile için tasarlanan 20 odalı Lugano'daki eve taşındı. 1988 yılında Baron, İngiliz Mimarlar James Stirling ve Michael Wilford tarafından tasarlanan başka ek bir yapı için talepte bulundu, ancak plan Lugano şehir meclisi tarafından reddedildi.


1985 yılında, Baron Carmen Tita Cervera ile evlendi. Cervera'nın etkisi ile Baron, Prado yanında bulunan bir binada İspanya koleksiyonunun çekirdeğini konumlandırma kararı aldı. Thyssen-Bornemisza Müzesi resmen 1992'de, 715 sanat eseri ile açıldı. Bir yıl sonra, İspanyol hükümeti müze için 775 eser satın aldı. Müze açıldıktan sonra, bayan Cervera kendi koleksiyonunu başlattı ve 11 yıl boyunca biriktirdiği 429 eseri 1999 yılında müzeye bağışladı.

 

Adres: Paseo del Prado, 8, 28014 Madrid, İspanya

Çalışma saatleri: 10.00-19.00

Telefon: +34 917 91 13 70

 

Thyssen Bornemisza Museum Madrid Sanat Eserleri

Willem van Aelst  Çiçekler ve Meyve Willem van Aelst 
Çiçekler ve Meyve