Art Nouveau

 

Akım 19. yüzyılın akademik sanatına tepki olarak doğmuştur. Resim, mimari ve diğer uygulamalı sanatlarda etkili olmuştur. Türkçe yeni sanat anlamına gelen akımın okunuş şekli (ar nuvo) dur. Özellikle bitki ve çiçeklerin yumuşak ve kavisli hatları temel esin kaynağı olmuştur.

 

Akım toplam bir sanat sanat tarzı olarak benimsendi. Mimari, resim, grafik sanatı, iç tasarım, takı, mobilya, tekstil, seramik, cam sanatı ve metal işleri gibi bütün alanlarda etkili oldu. Ancak, 1910 yılından sonra baskın Avrupa mimari ve dekoratif tarzı olarak Art Deco'ya ve ardından modernizme evrildi.

 

İlk temelleri İngiltere'de atıldı. William Morris'in çiçek tasarımları ve öğrencilerin bunu yaygınlaştırmasıyla etkili olmaya başladı. Stilin erken prototipleri, Morris Red House (1859) ve James Abbott McNeill Whistler tarafından lüks tavus kuşu odası olarak belirgin hale geldi. Hareket aynı zamanda pre-Raphaelist ressamlar, Dante Gabriel Rossetti ve Edward Burne-Jones da dahil olmak üzere 1880'lerin İngiliz grafik sanatçıları tarafından benimsendi.

 

Fransa'da, stil birkaç farklı eğilimin biraraya gelmesine neden oldu. Mimaride teorisyen ve tarihçi Eugène Viollet-Le-Duc'un önemli etkisi oldu. Onun 1872 tarihli kitabı "Entretiens sur l'Architecture" da vurguladığı "her işlev için malzeme, her malzeme için bir form ve süs" yaklaşımı Louis Sullivan, Victor Horta, Hector Guimard ve Antoni Gaudí gibi mimarları da derinden etkiledi. Fransız ressamlar Maurice Denis, Pierre Bonnard ve Édouard Vuillard dekorasyon ile resmi entegre etmede önemli rol oynamışlardır.

 

Art Nouveau tablo örneklerini görmek için;

Art Nouveau akımı sanatçıları

 

 

alphonse muchaAlphonse Mucha 1860-1939

gustav klimtGustav Klimt 1862-1918